Võta ühendust!

Nõustamine ja tööalased probleemid:
tööpäeviti kell 8-17 tel:5264697

Ööpäevaringne vastuvõtt majutusüksusesse ja esmane kriisinõustamine:
24H tel:53969834

e-post: See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

 

Vägivallaringist väljumine

Tähelepanu: avaneb uues aknas. PDF

Naine tuleb vägivalla mõju alt välja individuaalselt ja tihti pika protsessi kaudu. Protsess ei kulge mitte üksteisele järgnevate etappide kaupa, vaid erinevate etappide vahel on vahed,mis meenuvad aeg-ajalt väga tugevate mälupiltide kaudu. Protsess võib ka vahel peatuda teatud ajaks ja jätkuda aastate pärast.

Paarisuhtevägivallast välja tulemiseks on olemas kaks võimalust:
-Pöördumine tagasi paarisuhte juurde. Kõik osapooled otsivad abi eraldi ja üheskoos, sest ainult niiviisi võib pääseda vägivalla kordumisest ja elu võib jätkuda perena ilma vägivallata.
-Väljatulek vägivaldsest paarisuhtest. Kõik osapooled saavad abi vägivallatuks lahkuminekuks ja tuleviku kujundamisel.

Vägivallast väljatulekul võib eristada järgmisi etappe :

  • Algusperiood

Paljud lähisuhtevägivalla all kannatanud naised on tagantjärele tõdenud, et juba suhete algusfaasis esines murettekitavaid olukordi nagu tugev armukadedus, ohtrasti tarvitatud alkohol või märgid vägivallast.
"Häirekell on löönud juba algusest peale, kuid kõik tundus teisest küljest ka hea", "Varsti peale tutvumist löödi mind esimest korda näkku. Arvasin, et kõik muutub"

Muutused suhetes võivad kujuneda pika aja jooksul. Sellistes suhete kujunemises mees kord tõmbub tagasi, alustab uuesti ja rahuneb jälle. Veel kord proovitakse koos, kuid see võib jääda ka viimaseks proovimiseks.
"Mitu aastat valmistusin, enne kui suutsin minna"
"Mees lubas mina ära tappa, kui lahkun. Lootsin vaid, et ühel päeval siiski saan temast vabaks" .

Olukorraga toimetulekuks energia koondamine viis kogu jõu lõppemiseni.
"Ei jaksanud enam muud, kui teha vaid rutiinseid igapäevategevusi"
"Jäin magama kõikjal, kus see vaid osutus võimalikuks".

  • Haigetsaamine

Asjaolud ja eluolukorrad viivad lõpuks selleni, et ei saa enam endist viisi jätkata. Muutused on hädavajalikud.
Suhetest loobumise põhjuseks võivad osutuda lapsed, kes näevad pealt aina julmemaks muutuvat käitumist.
"See muutus täiesti võimatuks, rusikatest enam ei piisanud".
"Lapsed on mulle kõige tähtsamad ja neid ei tohi see mõjutada".

Usk mehe muutumisse hävib tasapisi. Naine on on ehk kaua uskunud, et ta võib oma hoidmise ja armastusega meest muuta, kuid vägivald vaid kasvab.
"Armukadedus on kasvanud kogu aeg ja ega see ise mööda lähe. Vägivald aina kasvab, kui jätkan suhteid".

Ema saab haiget, märgates lapse käitumises püsivaid muutusi. Ema mured on kandunud lastele ja nad peavad taluma koos emaga ülekohut ja agressiivsust. Laps viib oma mured kooli või lasteaeda kaasa. Mõni laps hakkab vägivallale vastu ja püüab ema kaitsta, minnes isale kallale.


Isikliku teadvustamis- ja kujunemisprotsessi kaudu hakkab naine tunnistama vajadust muutuste järele, otsima iseennast ja lahendama eluprobleeme. Ta tajub, et saab muuta vaid iseennast. Paarisuhe ja kogu elu hakkab paistma teises valguses. On aeg rohkem vaadata peeglisse.

  • Kaugenemine

Vägivallast pääsemine eeldab teatud kaugenemist. See võib tähendada kodust äraminekut, turvakodusse asumist, lahutust või tundetasandil eemaldumist. Sel ajal ta teeb asju teisiti kui enne. Ta ei tee enam midagi mehe jaoks. Kumbki saab lõpuks elada ka oma elu, kohtuda sõpradega ja tegeleda hobidega.

  • Ebakindlus

Muutusteprotsessis tekib vastuolulisi tundeid ja mõtteid kaaslasest ja tulevikust. Muutustega tehakse algust sellegipoolest. Abikaasad käivad väljas nii koos kui eraldi. Mees läheb ja tuleb jälle tagasi. Naine on jäänud oma koju, kuid mees saabub jälle kuude möödudes. Mõne kuu pärast läheb ta jälle. .

"Tundub kui pöörleksin karussellil. Ei oska otsustada, kas jätkata suhet või ei".
"Ühel hetkel tundub, et tahan kindlasti lahutada, teisel, et ei".

Perekonna kui terviku kaotust on raske üle elada. Lapsed viivad naise ikka ja jälle probleemi ette, mida teha.
"Kui jälgisin isa ja lapse kohtumist, tuli kohutav tunne sellest, mida olen teinud, et läksin lahutama. Hakkasin kahetsema lahutust ja tulid tugevad tunded mehe vastu".

Ebakindlust süvendavad vastastikused külaskäigud. Naine võib anda mehele ebareaalset lootust ühiseks tulevikuks kasvõi sõnadega: " Kunagi kevadel räägime sellest, kas kolime uuesti kokku või ei".

Tunnete ja mõistuse vaheIdumine ajab segadusse. Tunne tirib ühele, mõistus teisele poole. Naine kogeb meest kahe erineva inimesena, kus üks toob lilli ja teine annab tappa.
"Tunded ei ole surnud, kuid kooselust ei tule midagi välja".
"Hävin, kuid ei suuda elada ilma temata".

  • Tunnistamine

Olukorra tunnistamine on oma elu aus analüüs. Inimene lakkab salatsemast, tõe peitmisest või muutmisest ja tunnistab, et:
"Selline on minu elu olnud",
"Olen olnud ärakasutatud. Olen olnud karussellil, elanud 100% tema elu",
"Olen selgelt sõltunud temast",
"Ei saa temaga koos olles olla mina ise".

Naine võib teadvustada endale oma probleeme ja omavahelisi lahtirääkimata olukordi. Suhe on kuidagi varjatud moel haaranud teda, ta on lihtsalt vajanud suhteid või ei ole olnud valmis sõlmima vastastikust austust ja armastust väljendavat liitu.
"Olen otsinud võimalust kedagi hellitada".
"Igas meestega suhetes olen jäänud märtri rolli".
"Kui temal on hea olla, on minulgi hea ja kui temal on paha, on ka mul- oleme kui üks inimene".

  • Kaotustunded

Suhete lõppemise järel kogetakse tihti kaotust ja loobumist. Suhetega on aga kaasnenud ka positiivseid asju ja teineteisest hoolimist. Võidakse jääda taga nutma isegi seda, mida oleks oodanud teiselt, aga mida kunagi ei saanud.

"Oli raske kaotada ühist kodu".
"Olen pettunud, et mu elu ei õnnestunud".

  • Läbitöötamine

On väga oluline, et rasked vägivallakogemused töötatakse läbi koos spetsialistidega kahekesi või rühmas. Läbitöötamine edeneb järk-järgult sedamööda, kuidas ollakse selleks valmis. Kogetu võib viia naised tagasi vana valu juurde. Ilma selleta aga võib iga uus kindlam sõprussuhe puruneda ja on oluline kõik enne jätkamist läbi töötada.
"Hakkan oksele, kui mõtlen, mis on juhtunud".

Läbitöötamist võib kujutleda kui mosiikmängu mängimist. Tugevad tunded nagu häbi, süütunne ja viha tõusevad pinnale. Naisele võib teraapilisest kontaktist tekkida vajadus läbi töötada kogu oma elukäik ja puhastuda. Vähemgi mineviku meenutamine tekitab kurvastushetki ja kogetud kildudest moodustub terve lugu.

  • Uue kujundamine

Uue olukorra kujundamisel saab naine määrata ise oma tegevused ja eluolukorrad. Sünnib uuenenud suhe iseendaga, milles on eneseusaldust ja iseseivust. Ta suudab luua uue suhte mehega, lastega, sugulaste ja teiste inimestega.

Uue kujundamisel on kesksed küsimused:
Mida tahan ja vajan endale ja lastele?
Mida ootan paarisuhtest, inimsuhetest üleüldse?
Millist elu tahan elada ?