Võta ühendust!

Nõustamine ja tööalased probleemid:
tööpäeviti kell 8-17 tel:5264697

Ööpäevaringne vastuvõtt majutusüksusesse ja esmane kriisinõustamine:
24H tel:53969834

e-post: See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

 

Mida teha?

Tähelepanu: avaneb uues aknas. PDF

Kui oled vägistatud, oled kuriteo ohver. Vägistamine on seadusevastane ja sul on õigus sellest teavitada politseid ja saada koheldud kaastundega. Isegi kui tead isikut, kes sind ründas, isegi kui oled joonud või tarvitanud uimasteid, isegi kui sa ei hakanud vastu ei ole see sinu süü ja sina ei põhjustanud seda, mis juhtus.

1. Säilita vägistamise tõendid

Kui arvad, et kasvõi väike tõenäosus on, et annad vägistamise politseisse, tuleb lasta teha kohtuekspertiis seksuaalse rünnaku kohta. Tavaliselt vajatakse kogu ”vägistamise komplekti”, mis soodustab traumapunkti töötajatel või teistel meeedikutel DNA ja muude kohtuekspertiisiks vajalike tõendite kogumist.

2. Kuni jõuad meditsiinilise abini:

  • ära mine vanni või dušši alla
  • ära kasuta tualetti
  • ära vaheta riideid
  • ära kammi oma pead
  • ära korista kuriteopaika
  • ära liiguta midagi, mida süüdlane võis puudutada


3.  Teata vägistamisest

Ainult üks naine kümnest teatab vägistamisest. Otsus avalduse tegemiseks on täiesti sinu isiklik asi, kuid kui seda teha kavatsed, pead politseisse teatama võimalikult kiiresti. See annab võimaluse kiiremini hakata koguma süütõendeid ja kallaletungija kinni võtta.

Kui ka seksuaalsest rünnakust on möödunud mõnda aega, ei ole kunagi hilja teha avaldust politseisse. Pea aga meeles, et mida varem avalduse teed, seda kiiremini saab süüdlase leida ja kaitsta teisi võimalikke naisi vägistamise eest.

4. Pöördu arsti poole

Isegi kui sul pole kehalisi kaebusi, võib sul olla vigastusi, millest sa pole teadlik. Meditsiiniline kontroll annab võimaluse avastada ja säilitada rünnaku füüsilisi asitõendeid : spermat, sülge ja plekke kehalt ja riietelt. Need tõendusmaterjalid hävinevad aja jooksul. Pealegi on risk, et seksuaalse rünnaku käigus oled saanud suguhaiguse või jäänud rasedaks. Arst saab neid riske hinnata ja anda nõu, kuidas edasi minna. Mida kiiremini arstiabi saad, seda parem.

5. Otsi toetust

Ole kindel, et oled kellegagi koos. Ära jää üksi majja – palu mõnda sõpra või sugulast jääda sinuga. Räägi juhtunust teistele. Rääkimine aitab sul vabaneda reaktsioonidest.

Läbielust taastumine on raske tee. Nõustamine aitab toime tulla nii füüsilisel kui emotsionaalsel tasandil. Leia endale nõustaja, kes sind selles aitab.