Võta ühendust!

Nõustamine ja tööalased probleemid:
tööpäeviti kell 8-17 tel:5264697

Ööpäevaringne vastuvõtt majutusüksusesse ja esmane kriisinõustamine:
24H tel:53969834

e-post: See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

 

Armukadedus

Tähelepanu: avaneb uues aknas. PDF

Vägivalla ja armukadeduse seotusest

1. Armastuse ebaõiglusest ja usaldusväärsusest

Armukadeduse tundmine on suhete algstaadiumis tavaline. Osa inimesi saab tunnete süvenedes ja usalduse kasvades armukadedusest üle. Algul võib ainult ühe eelistamine, ainult kahekesi paaris tantsimine, ainult kõrvuti istumine jms. olla meeldiv, kuid vähehaaval pooled väljendavad vastastikku usaldust ja võivad viibida ka lahus.
Armukadedust esineb mingil määral igas paarissuhtes. Armukadedus ei kuulu kiindumuse juurda, see annab tunnistust ebakindlusest suhte ja partneri vastu. Ebakindlatel ja sõltuvatel inimestel on suurem risk armukadetsemisele, kuna see on soov panna oma partnerit endast sõltuma, soov teda omada.

2. Haiglasliku armukadeduse tunnusmärgid

Haiglasest armukadedusest võib rääkida juhul, kui armukadedus sisaldab kujutletud ähvardusi ja ohte, jälitusluulust tingitud kahtlustusi ja kalduvust kontrollida oma partnerit ja kõiki temaga seotud olukordi ning asju oma kahtlustuste kinnitamiseks. Haiglaslikult armukadeda inimese käitumisele on iseloomulik partneri vihane süüdistamine ja kahtlustamine võimalikus truudusetuses, kõikvõimalike nn. "süütõendite" kogumine ja püüd sunniviisiliselt panna teda rääkima "tõtt". Haiglaslikult armukadeda peas pöörlevad kogu aeg ettekujutused solvangutest ja petmistest, ta kahtlustab pidevalt partnerit, süüdistab ja tahab teada üksikasju "juhtunust" - ükskõik, kas midagi on juhtunud või ei.
Üks erinevus tavalise ja haiglasliku armukadeduse vahel on viis, millega suhtutakse situatsioonidesse ja sellega seotud tunnetesse. Psüühiliselt terve ja tasakaalukas inimene püüab pettumuse järel võimalikult kiiresti end koguda. Haiglaslikult armukadedal inimesel jääb mõttekujutlus haigetsaamisest keerlema ja ta kahtlustab jätkuvalt oma partnerit. See tekitab tuska, kärsitust suhetes, keskendumishäireid ja masendust.

3. Vägivald ja armukadedus

Armukadedus on üks emotsionaalse vägivalla liike ja tal on oluline osa perevägivalla juhtumites.
Agressiivsus on armukadeduse tavaline väljendusviis. Agressiivsusena võib käsitleda kõiki füüsilise vägivalla astmeid. Vägivallaga või sellega ähvardamisega püütakse leida kinnitust oma uskumustele. Sellise käitumisega püütakse kinnitada uskumust oma kõikvõimsusesse ja teise poole täielikku valitsemisse. Armukadeda inimese agressiivsus võib esineda ka ennasthävitava käitumisena, näiteks enesetapuähvardustena.

4. Armukadedusega toimetuleku viisid.

  • Oma armukadeduse tunnistamine ja võimalusel sellest vestlemine
  • Armukadedust põhjustanud tunnete ja olukordade analüüs
  • Oma huvide harrastamine. Inimene, kes tunneb end võimekana, kogeb harvemini armukadedust. Masendunud ja enesega mitterahulolevana tuntakse end kergemini tarbetuna ja segadus tunnetes korvatakse väärkäitumise abil
  • Enesekindlus ja suhete turvalisuse suurenemine vähendab armukadedust. Abielupaari omavaheline suhtlemine aitab paremini teineteist mõista, teise vajadusi, tundeid ja asjaolusid selgitada ning korvata väärkäsitlusi
  • Paarisuhte loomisel tekkinud ebarealistlike ettekujutluste muutumine
  • Raskekujuline haiglaslik armukadedus võib paraneda vaid pika individuaalse teraapia abil